poniedziałek, 12 lutego 2018

Sarah J. Maas - " Dwór cierni i róż "

    W Prythianie znajdują się dwory magicznych stworzeń oddzielonych murem od krainy śmiertelników . Feyra - główna bohaterka zamieszkuję tę ostatnią . Jej rodzina popadła w biedę , odkąd zmarła jej matka . Os tamtego czasu poluje , aby utrzymać chorego ojca i dwie starsze siostry . Pewnego dnia przyszła do domu ze skóra wilka , co poskutkowało przybyciem fae .Tamlin daje jej wybór - stoczenie pojedynku albo udanie się wraz z nim do królestwa . Feyra decyduje się na podróż w niebezpieczne tereny . Tam poznaje to co w legendach było śmiertelnie niebezpieczne . Dowiaduje się również o tajemnicach i słabości stworzeń , które walczą o przetrwanie . Czy dziewczyna polubi nowe miejsce i osoby ? Pomoże Tamlinowi i jego poddanym czy stchórzy ? Dlaczego Tamlin zlitował się nad Feyrą ? Przecież nie może kłamać ...
  Po przeczytaniu książki zrozumiałam zachwyt , jaki jest wyrażany w opiniach o niej . Wszystko jest dokładnie ułożone , każdy detal . Napisane z dużą dbałością o opis otoczenia i emocji. Postacie fantastyczne i barwne , dosłownie i w przenośni , jak i cała fabuła - po prostu zadziwia .
  Udręką był początek , który według mnie nie obiecywał ciekawego rozwoju akcji, ale zdołałam go przejść i zauważyłam , jak duże ma znaczenie w dalszych sytuacjach Feyry każda informacja zawarta w utworze miała swoje nawiązanie , do wydarzeń . Walka o przetrwanie , miłość , tajemnice , zagadki , czytanie miedzy wierszami , sarkazmy , romanse , układy .. To tylko niektóre określenia tej książki . Może znajdziecie inne ? Polecam każdemu kto chce oderwać się od rzeczywistości . Na zachętę parę cytatów z książki :
" - Zamordowałaś mojego przyjaciela [ ... ] . Zabiłaś , obdarłaś ze skóry, którą potem sprzedałaś na targu , powiedziałaś ,że sobie na to zasłużył , a teraz masz jeszcze czelność kwestionować moją hojność ? " 
" Zachowaj ten płaszcz [...] . Poza tym dość już się na Ciebie napatrzyłam przez tę sukienkę . Starczy mi do końca życia. " 
" - Następnym razem , gdy ten głupiec Lucien będzie doradzał , jak złapać suriela , przyjdź prosto do mnie . Martwe Kurczaki , niech go osioł kopnie ! Czyżbyś tylko zaoferowała mu nowe odzianie , wiłby się z wdzięczności u twoich stóp " 

                                                                                      - Ola Barańska II TI 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz